Prasidėjus vasarai, padažnėja tikimybė patirti įvairių sužalojimų. Tad mūsų darželio visuomenės sveikatos priežiūros specialistė parengė Jums rekomendacijas, kaip išvengti ir apsaugoti vaikus nuo įvairių traumų.

LIAUDIES IŠMINTIS BYLOJA:

„VISUR GERAI, BET NAMUOSE GERIAUSIA“. TAČIAU AR GERIAUSIA REIŠKIA SAUGIAUSIA?

Mokslininkai teigia, kad 90 proc. vaikų traumų namuose galima išvengti.

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras skatina tėvelius, globėjus ir visą visuomenę saugoti savo mylimus vaikus ir sudaryti jiems saugią namų aplinką.

 

Visų pirma derėtų prisiminti, kad vaikai nėra maži suaugusieji, jų fiziologija ir anatomija yra specifinė ir neretai tampa lemiamu veiksniu, dėl kurio įvyksta kai kurie sužalojimai. Daugelis organizmo sistemų vaiko augimo laikotarpiu tik pradeda formuotis.

 

Vaikų regėjimo kampas yra siauresnis negu suaugusiųjų, jie negali aiškiai matyti tolimų objektų, vaikams sunkiau pakeisti tolimą vaizdą artimu.

 

Vaikams daug sunkiau įvertinti atstumą ir garso šaltinį.

Vaikų raumenų sistema skiriasi nuo suaugusiųjų. Ikimokyklinio amžiaus vaikų raumenyse vyrauja aerobinis energijos gamybos būdas, o tai reiškia mažą raumenų nuovargį ir susitraukimo galingumą, greitą atsigavimą po darbo.

Dėl šių priežasčių vaikai blogiau mato aplinką, įvertina pavojus, taip pat yra judresni, mažiau pavargsta ir greičiau pailsi po nuovargio. Visi šie veiksniai lemia kai kurių sužalojimų dažnį ir specifiką vaikystėje.

 

APSAUGOTI VAIKUS NUO SU ŽALOJIMŲ  GALIMA PASITELKUS  Į VAIRIAS PRIEMONES. SAUGIOS APLINKOS SUKŪRIMAS GALI BŪTI EFEKTYVI SU ŽALOJIMŲ PREVENCIJA

ŠTAI KELETAS PAVYZDŽIŲ:

*

Durų fiksatoriai apsaugo vaiką nuo pirštų prisivėrimo, laiptus ar židinį izoliuojanti tvorelė – nuo kritimų ir terminių sužalojimų. Specialistai siūlo tokiomis tvorelėmis aptverti visą virtuvės zoną, kol joje gaminama. Taip galima išvengti nudegimo dėl įkaitusių orkaitės durelių ar apsipylimo verdančiu puodų turiniu.

*

Vaikams pavojingus įrankius, tokius kaip peiliai ar žirklės, derėtų eliminuoti iš vaikų žaidimo zonų, laikyti taip, kad vaikai jų nepasiektų patys, o vaistus ir buitinę chemiją reikia laikyti užrakintus arba spintelėse, kurios įrengtos aukščiau nei 150 cm nuo žemės.

*

Fiksuoti reikėtų ir stalčius bei spinteles, kad vaikas neprisivertų pirštų, taip pat nerastų jam pavojingų daiktų.

*

Lanfiksatoriai

neleis vaikui pačiam atsidaryti lango ir iškristi per jį.

*

Fiksuoti reikėtų ir stalčius bei spinteles, kad vaikas neprisivertų pirštų, taip pat nerastų jam pavojingų daiktų.

*

Baldų kampų apsaugos padės išvengti skaudžių sužalojimų, kurių metu vaikas gali netekti akies ar prasiskelti galvą.

*

Puiki apsauga nuo nusiplikinimų.

čiaupuose įrengti termostatai, reguliuojantys, kad iš krano nebėgtų pernelyg karštas vanduo ir vaikas savarankiškai plaudamasis rankas nenusiplikytų.

*

Nuo kūdikystės vaikams dera pasakoti apie saugumą, įspėti, kad būtų atsargūs, parodyti pavojingas vietas. Vieno mokslinio tyrimo duomenimis, daug efektyviau vaikus veikia mokymas ir aiškinimas, kas yra nesaugu, negu draudimai ar bausmės dėl netinkamo elgesio.

*

Nuo elektros traumų efektyviai saugo elektros lizdus izoliuojantys kištukai.

 Rekomendacijas parengė:

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Silvija Milaševičienė

 

  • 1
  • 2